Norwegia generalnie jest uznawana za jedną z najdroższych stolic świata. Może ceny nie należą do najniższych będąc turystą w tym kraju, jednak nie wydając na to za dużo grosza, można naprawdę dużo zobaczyć. Oto moja lista miejsc które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w mieście. Miejsca, które sama często odwiedzam, i za każdym razem zabieram do nich moich gości.
Holmenkollen oraz Muzeum Narciarstwa
Nie ma nic piękniejszego niż bępodziwianie panoramy miasta ze szczytu skoczni Holmenkollen. Cena odwiedzenia Muzeum Narciarstwa znajdującego się w gmachu skoczni wraz z wjazdem na jej szczyt, wynosi 140 NOK. Cena uważam jest dość wysoka a widok z niej generalnie nie różni sie zbyt wiele od tego, który widzimy z platformy przy wejściu do niej. Za skocznią rozciąga się ogromna puszcza Nordmarka, która pełni całoroczne miejsce aktywności zarówno wśród Norwegów jak i turystów.
Muzeum znajduje się tuż pod skocznią. Zostało otwarte w 1923 roku i uznawane jest za najstarsze na świecie muzeum narciarstwa. Tutaj można obejrzeć około 2500 par nart, najstarsze z roku 600p. n. e. Wiele wyeksponowanych w muzeum nart było używanych przez rodziny królewskie oraz znanych sportowców, takich jak Marit Bjørgen.
Jak się dostać?
Z centrum miasta wsiąść z metro nr 1 (T-bane) w kierunku Frognerseter. Wysiadasz na przystanku Holmenkollen, z którego czeka krótki spacer pod górę. Wsiądź do pierwszego wagonu metra- platformy przystanków są krótkie na tym odcinku i nie wszystkie drzwi się otwierają! Dojazd autem jest również możliwy. Obok skoczni znajduje się darmowy parking samochodowy. Uwaga! Wyjeżdzając z miasta, opuszcza się strefę centrum i chcąc jechać spowrotem do centrum, trzeba płacić niemały podatek drogowy.

Park Vigelanda ⇒ Vigelandsparken.
W samym centrum miasta znajduje się największy na świecie park rzeźb, zawierający około 200 rzeźb wykonanych z granitu, brązu oraz żelaza, przez artystę Gustava Vigelanda. Park otwarty jest przez całą dobę i wstęp do niego jest gratis.
Jak się dostać? Najszybciej dojechać metrem z centrum miasta, wysiąść na przystanku Majorstuen. Ze stacji metra spacer około 10 minut do głównej bramy parku. Pod bramę parku zatrzymuje się tramwaj nr 12 z Aker Brygge w kierunku Majorstuen (wysiadasz na przystanku Vigelandsparken). Dla bardziej aktywnych osób spacer z centrum również jest możliwy.

Nabrzeże Aker Brygge
Będąc w Oslo koniecznie trzeba się przespacerować po Aker Brygge. Jest to bogata dzielnica z nowymi budynkami mieszkalnymi, restauracjami i centrum handlowym. Polecam przejść się wzdłuż i wszerz, żeby zobaczyć wszystkie piękne zakątki tego miejsca. Na końcu deptaka znajduję się miejskie kąpielisko, oblegane przez mieszkańców przy pięknej pogodzie.

Wieża widokowa Tjuvtitten
Wieża widokowa w dzielnicy Tjuvholmen przy Aker Brygge. Poprzez wjazd szklaną windą na wysokość 54 m można podziwiać panoramę miasta i fiordu z zupełnie innej perspektywy. Cena 40 NOK.

Muzeum Nobla ⇒ Nobels Fredssenter
W budynku prezentowana jest wystawa na temat zdobywców Pokojowej Nagrody Nobla, oraz wystawa o samym Alfredzie Noblu. Wystawy są często zmienianie, jednak ciągle mają ten sam charakter i opwiadają o konfliktach, wojnach i sposobach ich rozwiązywania.

Ratusz ⇒ Rådhus
Ratusz miasta położony jest w samym centrum miasta. Zwiedzanie wnętrza ratusza jest za darmo.

Zamek ⇒ Akershus Festning
Spacer po terenie zamku jest darmowy. Budynek pochodzi z 1299r i uznawany jest za jeden z symboli narodowych kraju. Na jego terenie znajduje się mauzoleum Rodziny Królewskiej.

Opera ⇒ Opera Oslo
Opera znajduje się w centrum miasta, w okolicy dworca centralnego. Budynek niczym góra lodowa wznosi się ponad wodę i zaprasza turystów na podziwianie widoku z jego dachu. Architektura opery jest jak najbardziej przemyślana i przez wykorzystanie dużych okien, ma na celu ukazanie odwiedzającym aktywności mających miejsce we wnętrzu budynku. Marmur oraz dąb użyty do budowy ma na celu ukazanie bliskiej relacji narodu z naturą, a scena główna w kształcie podkowy, ma na celu zwiększenie akustyczności tego budynku. Wejście do wnętrza opery jest możliwe w godzinach otwarcia i jest darmowe.

Oslo Barcode
Miejsce urbanistyczne tuż za budynkiem opery, które dynamicznie się rozwija i zmienia. Stojące obok siebie wysokie budynki przypominające kod kreskowy (stąd też nazwa barcode), były charakterystycznym miejscem przedstawiającym Oslo. Widok ten uległ nieco zmianie ze względu na nowopowstałebudynki, jednak ciągle zachowuje swój charakter luksusowej dzielnicy.
Karl Johans gate
Główna ulica handlowa i spacerowa Oslo. Rozciąga się od stacji kolejowej Oslo S aż do Pałacu Królewskiego. Na niej można zaszaleć na zakupach, napić się piwa w pubie bądź też dobrze zjeść.

Katedra ⇒ Oslo Domkirke
Katedra Oslo z 1697. W niej Rodzina Królewska uczestniczy we wszystkich świątecznych oraz rodzinnych nabożeństwach. Wstęp wolny.

Parlament ⇒ Stortinget
Budynek Parlamentu mijamy idąc z dworca głównego Oslo S ulicą Karl Johans gate w stronę Pałacu Królewskiego.

Teatr Narodowy ⇒ Nationaltheatret
Piękny budynek Teatru Narodowego został wykonany z cegły oraz granitu, a pierwsze przedstawienie w teatrze wystawione było w 1899r. Obok budynku znajduje się statua Henryka Ibsena oraz Brjønstjerna Bjørnsona, którzy to w trakcie planów budowania teatru uparcie walczyli, żeby teatr powstał w tym miejscu w którym jest. Uniwersytet leżący tuż obok teatru był bowiem przeciwny postawieniu budynku teatru tuż obok argumentując, że uniwersytet oraz teatr nie pasują obok siebie.

Pałac Królewski ⇒ Det Kongelige Slott
Wybudowany w 1849r Pałac Królewski zamieszkiwany jest przez Króla Haralda i jego małżonkę. Przed Pałacem stoi pomnik z brązu, przedstawiającego szwedzko-norweskiego króla Karla XIV Johana, odsłoniętego w 1875r. Wokół Pałacu rozciąga się niewielki Park Królewski.


Centrum terroru ⇒ 22. juli-senteret
W budynku Rządu (Regjeringskvartalet) powstała wystawa na temat ataku terrorystycznego z 22 lipca 2011, dokonanego przez Andresa Behringa Breivika, który jak wiadomo wybuchem bomby spowodował śmierć 8 osób, a następnie na oddalonej 40 km od Oslo wyspie Utøya, w przebraniu policjanta zastrzelił 69 młodych osób i poważnie zranił 33 osoby. Miejsce to jest miejscem pamięci ofiar ataku terrorystycznego, a wejście na obejrzenie wystawy jest gratis.
Może kiedyś wybiorę sie do Norwegii. Jednym z miejsc na liście jest muzeum Kon-Tiki w Larviku.
PolubieniePolubienie