Preikestolen. Praktyczne informacje.

Preikestolen jest to pionowa skała o wysokości 604m. I choć jako miejsce turystyczne znane jest od 1900r, dopiero w 2011r okrzyknięcie go najbardziej spektakularnym punktem widokowym  przez CNN oraz Lonely Planet, przyczyniło się do odwiedzenia go przez tłumy turystów z całego świata.

Miejsce to jest naprawdę wyjątkowe co podkreślają również zdjęcia z ostatniego filmu Mission Impossible, gdzie scena z helikopterem tak naprawdę została nagrana właśnie tutaj.

Gdzie leży Preikestolen

Preikestolen położone jest w części Norwegii zwanej Rogaland, nad fiordem Lysefjord. Stavanger jest najbliższym miastem.

W jaki sposób dostać się do szlaku?

Ze Stavanger:  Należy wziąć prom Stavanger -Tau. Następnie jedzie się około 1,5 godziny do Preikestolhytta DK nr 13 przez Jørpeland. Długość trasy około 40 km, przewidywany czas jazdy 1,5 godziny.

Z Sandnes:  Można jechać drogą krajową nr 13 kierując się do Lauvvik, skąd trzeba wziąć prom do Oanes. Stamtąd kontynuuje się jazdę DK 13 do Preikestolhytta. Długość trasy około 50km, przewidywany czas jazdy około 1 godz 20 min.

Rozkład jazdy promów oraz aktualne ceny znajdziesz tu

Autobusem: od marca do listopada kursuje autobus z Tau do Preikestolhytta. Cena biletu zakupionego przez internet (co jest tańszą opcją) wynosi  135NOK. Bilet w dwie strony kosztuje 220NOK. Biorąc autobus ze Stavanger dodatkowo płaci się za prom (około 120NOK).

Parking

Auto: ceny od 250 kr/24h

Motor: 100kr/24h

Autobus: 800kr/24h

Czas i długość trasy

W jedną stronę idzie się około dwie godziny. Długość szlaku około 4km, wzrost wysokości 330m. Trasa jest łatwa i nadaje się dla osób z dzieckiem.

Wyposażenie

Generalnie nie ma potrzeby do specjalnego wyposażenia. Zalecane są dobre buty trekkingowe i odzież przeciwdeszczowa. Dobry prowiant jest jak najbardziej zalecany, gdyż jedynym miejscem do zakupu jedzenia jest Preikestolhytta,  znajdująca się przy początku trasy.

Preikestolen.
Alicja spoglądająca na fiord.
Reklama

Jedna myśl na temat “Preikestolen. Praktyczne informacje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s