Nostryfikacja dyplomu pielęgniarki.

Od personelu medycznego w Norwegii wymagana jest nostryfikacja dyplomu. Do uzyskania autoryzacji potrzebne są dokumenty w języku angielskim (orginalne angielskie dokumenty wystawiane przez uczelnie są akceptowane), bądź  też przetłumaczone na język norweski.

Wymagane dokumenty:

 • dyplom ukończenia studiów
 • suplement do dyplomu
 • dyplom pielęgniarki (Prawo wykonywania zawodu)
 • świadectwo pracy lub żaświadczenie, że się pracuje w zawodzie
 • kopia paszportu
 • jeśli od czasu uzyskania któregoś z wyżej wymienionych dokumentów zmieniło się nazwisko, trzeba dołączyć akt ślubu z apostille

Na liście wymaganych dokumentów nie jest wspomniane o dołączeniu zaświadczenia o niekaralności, które musi być całkiem świeże. Żeby nie opóźniać procesu rozpatrzenia wniosku lepiej jest je dołączyć od razu (oczywiście przetłumaczone).

Wymagania dotyczące dokumentów

 • należy zeskanować oryginały w kolorze
 • dokumenty które są tłumaczone należy odpowiednio zeskanować: najpierw w oryginalnym języku, następnie tłumaczenie. Wszystkie dokumenty muszą być  w jednym pliku
 • jeżeli dokument posiada wiele stron, należy je skanować w odpowiedniej kolejności i umieścić w jednym pliku
 • strony mają być zeskanowane poprawnie (nie odwracać dołem do góry)

Następnie złożyć komplet dokumentów na stronie Altinn.no

Osoby nie posiadające norweskiego numeru personalnego lub D-numeru muszą użyć alternatywnego logowania na tej stronie.

Opłata za rozpatrzenie wniosku wynosi 1665 NOK i wpłaca się ją w momencie rejestracji podania.

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku wynosi 3 miesiące (w moim przypadku zajęło to dwa tygodnie). Jeśli brakuje jakiegoś dokumentu, czas oczekiwania znacznie się wydłuża.

Potrzebujesz informacji na temat innego zawodu medycznego? Napisz!

Reklama

8 myśli na temat “Nostryfikacja dyplomu pielęgniarki.

 1. Dzień dobry

  Bardzo fajny i przyjemny blog, wyrażam moje podziękowanie 🙂
  Chciałbym spytać u Pani jakie dokumenty są potrzebne w Norwegii dla podjęcia pracy jako opiekun medyczny? Czy obowiązkowo mieć ukonczone studia wyższe na jakimś medycznym kierunku czy naprzykład wystarczy dyplomu szkoły policealnej na kierunku Opiekun Medyczny?

  My z żoną teraz na etapie skończenia kierunku Opiekun Medyczny w policealnej szkolie Cosinus, i nie mamy dyploma z uczelni wyższej z medycznego kierunku. Chcielibyśmy się dowiedzieć, czy możliwo otzymać zezwolenie na pracę w naszym przypadku, czy bez dyplomu uczelni wyższej niemożliwo pracować Opiekunem Medycznym w Norwegii?

  Polubienie

 2. Czy kursy i specjalizacje można zrobić w Norwegii i czy wysyła na nie pracodawca norweski, czy należy je mieć przed przyjęciem np.do poradni dziecięcej lub szkoły?

  Polubienie

  1. To zależy jakie kursy masz na myśli. Do pracy w szkole potrzebna jest specjalizacja, która jest wymagana by móc być zatrudnionym na tym stanowisku. Czasami, choć rzadko, zdarza się, że zatrudnia się pielęgniarkę bez specjalizacji i wymaga się od niej podjęcia tejże specjalizacji. Pracodawca zazwyczaj pokrywa koszt. W przeciwieństwie do Polski, nie ma tu wymogów dotyczących kursów. Np. szczepienia, EKG itd. może wykonywać każda osoba po skończeniu licencjatu.

   Polubienie

 3. Blog pelen wartościowych informacji 🙂 Czy możesz wskazać róznice, jeśli chodzi o regulację prawną zawodu pielęgniarki w Polsce i w Norwegii? Jakie akty prawne w Norwegii to regulują?

  Polubienie

  1. Hej Justyna, dziękuję za miłe słowa!
   Regulacje prawne to temat rzeka więc napiszę o tym post. Podstawową różnicą w wykonywaniu zawodu pielęgniarki jest to, że tu z uzyskaniem tytułu możesz samodzielnie wykonywać zawód, bez dodatkowych kursów jak to jest w przypadku m.in. robienia EKG, szczepień itd. Tutaj nikt takich kursów sie wymaga. Rożnicą jest również to, że bez specjalizacji nie można pracować na bloku operacyjnym jako pielęgniarka anestezjologiczna czy tez operacyjna, wymagana jest też specjalizacja do pracy pielęgniarki środowiskowo-szkolnej.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s