Flåm. Urokliwe miasteczko przyciągające turystów.

Sogne og Fjordane to moim zdaniem część Norwegii, która zrobiła na mnie największe wrażenie. Od tego magicznego fiordu odgałęzia się Aurlandsfjorden, na końcu którego znajduje się jedna z najbardziej magicznych miejscowości tego regionu, mianowicie miasteczko Flåm.

Umówmy się, że w tym kraju określenie miejscowości miasteczkiem tak naprawdę z miastem nie ma nic wspólnego. Bo między wysokimi, ostrymi szczytami z których tryskają dzikie wodospady, znajdują się długie, piękne doliny. Na ich końcach często położone są takie miasteczka, jak Flåm.

Choć miejscowość ta zamieszkana przez zaledwie 400 mieszkańców, jest ona niezwykle popularna wśród turystów. I wcale mnie to nie dziwi, gdyż sama je uwielbiam i do niej zabieram często moich gości. Wszyscy jednakowo zauroczeni są tym miejscem.

Do tego położenie tego miasteczka jest tak dogodne, że bez problemu można do niego dotrzeć za pomocą komunikacji miejskiej (pociągu, autobusu, czy też promu), a wszystkie dostępne w zasięgu ręki atrakcje turystyczne robi to miejsce wyjątkowo atrakcyjnym. I chociaż atrakcje turystyczne oferowane przez tę miejscowość tak naprawdę można policzyć na palcach jednej dłoni, co roku to miejsce odwiedzane jest przez milion turystów z całego świata.

Nie mam zamiaru nikogo oszukiwać, że te kilka atrakcji potrafi ogołocić nasz portfel. Ceny za wycieczkę promem po fiordzie są dość wysokie. Ba! Nawet cena  wycieczki pociągiem potrafi przyprawić o zawrót głowy. Mając ze sobą rower, czy też jeśli się lubi trochę pochodzić, można to wszystko zobaczyć nie wydając na to dziurawej korony.

Atrakcje w mieście

Flåmsbana

Flåmsbana

Flåmsbana jest jedną z najbardziej stromych linii kolejowych na świecie, startującej z lini poziomu morza, a kończącej swój bieg na wysokości 867 m n.p.m. Podczas tej niezwykłej podróży o długości 20 km, mija się 20 tuneli. Trasa jest niezwykła i zapierająca  dech w piersiach. Prowadzi ona po stromym zboczu gór otaczających prześliczną dolinę, gdzie liczne wodospady potrafią ucieszyć nasze oczy, a gospodarstwa rolne położone w najmniej oczekiwanych miejscach przyprawić o zachwyt. I tak jak przez widok panoramy z okna pociągu potrafi nas zaskoczyć, tak cena tej atrakcji zaskakuje również, niestety niemiło.

Wodospad

Sprawdzając ceny na dzień dzisiejszy, wahają się one od 410 NOK w jedną stronę. Warto poszperać na stronach zajmujących się sprzedażą biletów, by znaleźć najtańszą opcję.

Alternatywną, i całkiem darmową opcją jest jazda rowerem  wzdłóż tej trasy. Wystarczy kierować się w kierunku Myrdal– docelowej stacji kolejowej Flåmsbana. Mimo wzrostu wysokości, widoki jakie mija się na trasie rekompensują zdecydowanie trud włożony w jazdę. A droga powrotna prowadzi tylko w dół.

Drugą opcją na jaką można się zdecydować, to dojazd autem do parkingu a następnie spacer. Autem jedzie się dość długi odcinek po całkiem wąskiej trasie, krzyżując często tory pociągu. Na końcu drogi jest niewielki parking, i chodź wydawać by się mogło, że  droga idzie dalej, dopuszczona ona jest tylko dla ruchu pieszych i rowerzystów. Trasa do parkingu nadaje się tylko dla aut osobowych, a jazda nią musi byc ostrożna ze względu na licznych rowerzystów jadących z góry z ogromną prędkością.

Muzeum Kolejnictwa

Odwiedzając muzeum można dowiedzieć się, w jaki sposób kolej była budowana, jakie lokomotywy jeżdziły na tym odcinku oraz jak rozwinęło się kolejnictwo. Wstęp do muzeum jest gratis i jest super atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Fjord Cruise po Nærøyfjord

Nærøyfjord

Wycieczka promem po fjordach  nie bez przyczyny wpisanych na listę UNESCO. Przygodę można zacząć we Flåm i płynąć do Gudvangen przez Aurlandsfjorden do Nærøyfjorden, bądź też odwrotnie. Wycieczka w jedną stronę trwa około 2 godziny, a cena zależna jest od przewoźnika, godziny odjazdu, pory roku i typu promu. Dokładne ceny można sprawdzić wchodząc na stronę przewoźnika tutaj.

Chcąc płynąć w jedną stronę, można zamówić skomunikowany z łodzią autobus, zabierający turystów z łodzi. Cena wynosi około 65 NOK i autobus ten jedzie również do miejscowości Aurland. Bilety zaleca się rezerwować z wyprzedzeniem, klikając tutaj

Punkt widokowy Stegastein

20180630_144632
20180630_144316

Platforma widokowa znajdująca się 650 m nad Aurlandsfjorden jest miejscem, które obowiązkowo trzeba zobaczyć będąc w okolicy. Znajduje się ona na drodze turystycznej między Aurland a Lærdal, zwaną „SNØVEIEN”  co na polski można przetłumaczyć jako „droga śniegu”. Trasa z Aurland do punktu widokowego jest wąska, stroma i kręta. Dalsza część drogi do Lærdal jest już normalna.

20180630_150857

Dla tych, którzy odwiedzają okolicę bez auta jest możliwość zamówienia wycieczki autobusem do Stegastein klikając tutaj 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s