Surgical safety checklist. Lista, która chroni od błędów chirurgicznych.

Po obejrzeniu dzisiejszego odcinka Teleexpresu wstrząsneła mną wiadomość o lekarzu chirurgu, który usunął pacjentowi zdrową nerkę przez przypadek. Nie tylko pacjent przypłacił za to zdrowiem, ale lekarz-specjalista tym błędem przekreślił swoją karierę i następne lata spędzi w więzieniu. Teraz widzę pozytywną stronę bycia zatrudnionym w Norwegii, gdyż za takie błędy winę ponosi ośrodek zdrowia. Dlaczego? Bo to ośrodek zdrowia odpowiedzialny jest za procedury wykonywane w danym miejscu i za to, żeby owych przestrzegano.

Niestety o takich błędach niestety słyszy się od dawna, dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała już w 2008 roku tak listę pytań (czy ankietę) SURGICAL SAFETY CHECKLIST składającą się z trzech części:

SIGN IN- Pacjent przyjęty na blok operacyjny

Na tym etapie pielęgniarka anestezjologiczna wraz z pielęgniarką operacyjną odbiera pacjenta od pielęgniarki z oddziału chirurgicznego, sprawdzając dane personalne pacjenta (o które pytany jest sam pacjent), sprawdzając jednocześnie, czy te zgadzają się z dokumentacją medyczną z jaką przychodzi pacjent, planem operacji i z opaską z danymi personalnymi. Pacjent ma swoimi słowami powiedzieć na jaki zabieg przychodzi, jaka strona ma być operowana i czy wyraża na to zgodę. Pytamy i sprawdzamy również, czy chirurg na wizycie zaznaczył pisakiem na ciele pacjenta, gdzie ma być cięcie. Zazwyczaj jest zaznaczone. Jesli antomiast brakuje tego, informujemy o tym przed startem operacji.

Pytamy również czy pacjent ma jakikolwiek metal w ciele, kiedy ostatnio oddawał mocz (informujemy o cewniku jeśli taki będzie trzeba założyć), i czy pacjent ma alergię na leki.

Następne pytania z listy dotyczą bezpieczeństwa ze strony anestezjologicznej (m.in. czy leki są skontrolowane, grupa krwi itd).

TIME OUT- zanim chirurg zacznie operację

Kolejna część listy idzie w ruch zanim lekarz wykona cięcie. Tym razem, jeśli są obecne nowe osoby na sali operacyjnej, ważne jest, żeby się przedstawiły.

Następnie kolejny raz powtarza się tożsamość pacjenta, jaki zabieg ma się wykonać, na jakiej stronie ciała, co chirurg oczekuje w trakcie operacji (krwawienie, trudny dostęp itd), czy ma potrzebny sprzęt i czy coś trzeba mieć w gotowości.

Pytamy stronę anestezjologiczną o klasyfikację ASA, czy były trudności w intubacji, oraz jakie choroby ma pacjent, które mogą mieć wpływ na prawidłowy przebieg operacji.

Na tym etapie pytamy również pielęgniarkę operacyjną o sterylność instrumentów i czy były jakieś problemy z instrumentami.

Kolejnym krokiem jest informacja o antybiotyku- jaki, w jakiej dawce i kiedy. Czy są potrzebne i dostępne zdjęcia, np. rentgenowskie. U nas dochodzi pytanie o temperaturę ciała pacjenta, czy zapobiegamy hipotermi i jaki sposób, oraz czy zapobiegamy zakrzepicy.

SIGN OUT- zanim chirurg opuści salę operacyjną

Chirurg ma odpowiedzieć na pytanie, jaki wykonał zabieg, jaka strona itd.

Pielęgniarka operacyjna potwierdza, że ilość kompresów, igieł, instrumentów itd, zgadza się z ilością sprzed operacji.

Potwierdza się, że pacjent ma ciągle na sobie opaskę na ręce z danymi personalnymi. Jeśli trzeba było ją zdjąć, należy nałożyć nową przed opuszczeniem sali operacyjnej przez pacjenta.

Następnie możemy przewieźć pacjenta na oddział chirurgiczny.

Takie listy mamy wydrukowane oraz olaminowane na każdej sali operacyjnej. Używanie jej zapewnia bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i personelowi medycznego oraz chroni przed pomyłkami lekarskimi. Odhaczamy i notujemy pisakiem na niej niezbędne informacje podczas każdej z części, a po zakończonej operacji wszystko pięknie zmywamy gazikiem nasączonym alkoholem.

Poniżej wklejam link na stronę WHO, gdzie można znaleźć tę listę.

https://www.who.int/patientsafety/safesurgery/tools_resources/SSSL_Checklist_finalJun08.pdf?ua=1

Oraz opisanie tego projektu przez WHO

https://www.who.int/patientsafety/safesurgery/tools_resources/SSSL_Manual_finalJun08.pdf?ua=1

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s