Flørli 4444. Poznaj historię tego magicznego miejsca.

Po obejrzeniu norweskiego dokumentu na temat FlørliIngen skulle tro at nokon kunne bo (kto by pomyślał, że ktoś mógłby tu zamieszkać) na temat najbardziej dziwnych do zamieszkania miejscach w Norwegii, skrzyknęłyśmy się z koleżankami, że koniecznie musimy to miejsce odwiedzić.

Historia Flørli

Skąd nazwa tego miejsca? Otóż Flørlivatnet to jezioro znajdujące się na szczycie góry graniczącej z tą miejscowością o różnicy wysokości 740 m. Stwierdzono, że takie położenie geograficzne można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej budując elektrownię wodną, wykorzystując tylko siłę ludzką. Stopniowo w miejscowości zaczęto budować domy dla pracowników, oraz wyżej w górach Flørlistølen– budynek będący bazą dla ludzi dostarczających materiały z tego miejsca do Flørlivatnet, wykorzystując do transportu konie. Budynek ten funkcjonuje dziś jako miejsce noclegowe. Od 1916 roku aż 119 osób pracowało przy budowie elektrowni, a miejscowość, mimo iż była trudna do zamieszkania, rozwijała się dynamicznie.

Pomiędzy jeziorem a budynkiem elektrowni zaczęto budować rurę, którą miała spływać woda. Teren był wyjątkowo wymagający więc przy budowie betonowych fundamentów wtopionych w skały, powstały schody a tuż przy nich tory wraz z wozem służące do wwożenia kolejnych materiałów budowlanych na szczyt stromej góry.

Powstałe wzdłóż torów schody są nadłuższymi na świecie i zawierają 4444 stopnie. Stąd też nazwa tego miejsca – FLØRLI 4444

Mimo produkcji energii elektrycznej koszta utrzymania tego miejsca były zbyt duże, by elektrownie mogła zarabiać, a zadłużenie z roku na rok było coraz wyższe, dlatego w 1925 r sprzedano elektrownię pobliskiemu miastu Stavanger. Tym sposobem Flørli było najważniejszym miejscem produkującym energię elektryczną dla tego miasta przez kolejne 25 lat.

W dniu dzisiejszym w miejscu elektrowni powstało muzeum i restauracja, a przetrwałe domy z czasów budowy funkcjonują do dziś. w Jednym z nich utworzono hostel w którym miałyśmy zamówiony nocleg.

Tak wygląda dzisiaj wnętrze elektrowni, przerobione na muzeum.
Dawniej szkoła, dzisiaj pub.

Schody na górę wzdłóż rur, którymi kiedyś spływała woda produkując energię.

Lysefjord oraz hiking w okolicy

Górski teren w okolicy miejscowości bogaty jest w szlaki turystyczne, generalnie mało popularne ze względu na dojazd do miejscowości, dostępny głównie droga morską. Mając trzy dni, wykorzystałyśmy ten czas nie tylko na pracę z nadchodzącym egzaminem, ale również na aktywne poznanie okolicy.

Hiking w okolicy miejscowowości Flørli.
Na szczycie schodów.
Panorama na Lysefjord.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s