Kristiansand. Stolica Sørlandet.

Urokliwe miasteczko Kristiansand leżące na południu kraju uważane jest za stolicę rejonu Sørlandet i bez wątpienia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w okresie letnim.

Patrząc na położenie geograficzne Norwegii nadmorskich miast w tym kraju bez wątpienia nie brakuje, więc co jest takiego szczególnego w Kristiansand, odróżniającego je od innych miast na bogatej linii brzegowej kraju fiordów?

Otóż to miasto nosi miano BARNAS BY co oznacza, że jest ono bardzo przyjazne dzieciom. Duże zoo zwane Dyreparken na obrzeżach miasta zaprasza na wizytę nie tylko najmłodszych turystów ale również ich rodziców. Hotel na pograniczu parku oferuje noclegi w pokojach imitujących wnętrza domków najbardziej znanych bohaterów dziecięcych opowiadań.

Centrum miasta jest również warte zobaczenia. Spacer uliczkami między białymi, drewnianymi domkami czy też wzdłuż wybrzeża pokusi o aktywność naprawdę każdego. Bez względu na pogodę.

Kristiansand.
Zabytkowe, białe domy.

Twierdza Christiansholm

Wybudowana w roku 1672 twierdza zdobiąca miasto na linii brzegowej służy dzisiaj głównie za lokal imprezowy. Teren twierdzy otwarty jest dla odwiedzających i warto jest zobaczyć, co kryje się za murami obronnymi.

Christiansholm Festning.

Fiskerbrygga- molo rybackie

Fantastyczne miejsce na spacer dla osób lubiących spacerować po drewnianym molo. Miałam szczęście i trafiliśmy na przepiękną pogodę, gdzie kolorowe, drewniane domki cudownie prezentowały się na tle błękitnego nieba. Do tego cisza i spokój panujący w godzinach porannych nadał temu miejscu wyjątkowy, idylliczny urok.

Kristiansand.
Kristiansand.

Portalen- kawiarnia z duszą, prowadzona przez wolontariuszy oraz ludzi w trakcie resocjalizacji

Urokliwa kawiarenka nad brzegiem morza, pokusiła nas unoszącym się w powietrzu słodkim zapachem na zakup gofrów. Nie tylko kontrast czerwonego budynku na tle błękitnego, bezchmurnego nieba nam się spodobał, lecz również ciekawe wnętrze tejże kawiarni. Wystawa wiszących na ścianach obrazów oraz różne małe pamiątki, zrobione ręcznie, zatrzymały nas przez moment w tym miejscu. Jak się później okazało, budynek ten jest miejscem pracy i spotkań ludzi uzależnionych od narkotyków i innych używek, którzy próbują wrócić do normalnego życia. W tym interesującym miejscu można spotkać również wolontariuszy wspierających tych, którzy są na ciężkiej drodze odwyku. Bez wątpienia jest to kawiarnia którą koniecznie trzeba odwiedzić będąc w mieście.

Kilden Teater og Kulturhus – miejsce kulturalnych spotkań

Wybudowany na brzegu morza nudynek Domu Kultury niesamowicie prezentuje się zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Architektura budynku ma na celu ukazanie norweskiej kultury życia w harmonii z otaczającą naturą.

Filharmonia w Kristiansand.

Odderøya

Tuż przy centrum miasta znajduje się mała wyspa na której po dzień dzisiejszy znajduje się fort i baterie z czasów II wojny światowej. Wyspa ta stanowi również miejsce rekreacyjne dla mieszkańców Kristianand. Tutaj bowiem znajdują się liczne szlaki turystyczne, kąpieliska i kafejki.

Odderøya.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s