Haifa, Galilea i Nazaret. Pierwsze spotkanie z Izraelem.

Po wylądowaniu w Izraelu i przejściu kontroli paszportowej, odebraliśmy auto z wypożyczalni i ruszyliśmy w kierunku Haify. Po drodze zatrzymaliśmy się na pięknej, piaszczystej plaży żeby schłodzić się kapielą w Morzu Śródziemnym.

Haifa to portowe, trzecie co do wielkości miasto Izraela, słynące z przyjaznej atmosfery panującej między Arabami a Żydami z różnych stron świat. Największą atrakcją tutaj jest bez wątpienia sanktuarium i ogrody wyznawców bahaizmu, wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturalnego oraz Przyrodniczego UNESCO.

Cóż mam powiedzieć- słynące z pięknych ogrodów na wzgórzu miasto nie zrobiło na mnie dobrego wrażenia, wręcz przeciwnie- zaczęłam się zastanawiać, dlaczego zgodziłam się na pobyt w tym kraju. Zaniedbana rosyjska dzielnica w sąsiedztwie hotelu przyprawiała mnie o dreszcze, pomimo, iż hotel był całkiem fajny. Okolica po której kierowaliśmy się w stronę ogrodów nie była za ciekawa, brak ludzi ze względu na szabas dawał wrażenie opuszczonego miasta. Do tego pozakrywane okna witryn sklepowych dawały wrażenie, że albo coś tu się negatywnego wydarzyło, albo za chwile wydarzy.

Ze względu na późną porę dnia ogrody były już zamknięte więc mogliśmy rzucić na nie okiem jedynie z dołu. Poza tym zwiedzanie ich było możliwe tylko dla grup zoragnizowanych, nasza grupa składała się z trzech osób więc nawet nie próbowaliśmy następnego dnia.

Sobota to święty dzień w tym żydowskim państwie. Właściwie od zachodu słońca w piątek miasto pustoszeje. Zamknięte sklepy zmusiły nas do zjedzenia kolacji w restauracji i jak się okazało, Norwegia nie jest wcale najdroższym państwem. I choć humus kosztował majątek, jego wyjątkowy smak pamiętam do dzisiaj.

Haifa.

Kolejnego dnia ruszyliśmy w stronę Jeziora Galilejskiego oraz Nazaretu. Czas mieliśmy ograniczony a państwo to miało wiele do zaoferowania i wiele miejsc mieliśmy zamiar odwiedzić.

Kafarnaum, Jezioro Galilejskie

Starożytne rybackie miasteczko Kafarnaum to miejsce, w którym odkryto dwie synagogi, wybudowane jedna na drugiej. Miejsce to słynie również z tego, że to tu prawdopodobnie Jezus nauczał apostołów. W Ewangelii św. Łukasza Kafarnaum opisywane jest jako dom św. Pawła, Jakuba, Jana Ewangelisty oraz Mateusza, natomiast według Ewangelii św. Mateusza jest to również dom Jezusa oraz miejsce, gdzie przebywał podczas swojej działalności w Galilei. Nieco dalej od Kafarnaum znajduje się kościół Rozmnożenia Chleba– powstałego na miejscu domniemanego cudu Jezusa, gdzie jak nam wszystkim wiadomo z ewangelii nakarmił tysiące swoich słuchaczy pięcioma bochenkami chleba oraz dwiema rybami, które rozmnożył.

Ruiny synagogi.

Wnętrze synagogi.

Kafarnaum to bez wątpienia miejsce turystyczne odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata. Warto podkreślić, że ze względu na historię tego miejsca oraz religijne znaczenie, podczas wizyty i zwiedzania obowiązuje skromny strój, przykrywający ramiona oraz kolana.

Tuż obok Kafarnaum znajduje się Park Narodowy z piękną ortodoksyjną świątynią wartą obejrzenia. Spacerując po sąsiadującym ze świątynią parku podziwiać można florę i faunę charakterystyczną dla tego regionu. Odpoczynek od tłumów i wysokiej temperatury można znaleźć nad brzegiem Jeziora Galilejskiego, zwanego również Jeziorem Tyberiadzkim czy Genezaret.

Wejście do parku
Jezioro Galilejskie.

Jezioro Galilejskie stanowi źródło wody pitnej Izraela i kąpiele w nim są możliwe w niewielu wyznaczonych do tego miejscach za opłatą. W tym rejonie słyszeliśmy wiele latających bombowców oraz wybuchów co nie czyniło pobytu komfortowym, dlatego przebywanie w tym rejonie ograniczyliśmy do minimum.

Nazaret i Bazylika Zwiastowania Pańskiego

Leżący na północy kraju Nazaret to największe, najbogatsze i najnowocześniejsze muzułmańskie miasto na terenie państwa. Dla chrześcijan jest to święte miasto ze względu na miejsce objawienia się Archanioła Gabriela Maryi, oraz miejscem, gdzie dorastał Jezus.

Znajdująca się w mieście Bazylika Zwiastowania Pańskiego to jedna z trzech najważniejszych świątyń chrześcijańskich, leżących na terenie Izraela (kolejne to Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz Bazylika Narodzin Jezusa w Betlejem), oraz jedno z najważniejszych miejsc docelowych pielgrzymek chrześcijańskich. Wybudowana została w miejscu, gdzie Archanioł Gabriel zwiastował Maryji, iż stanie się Matką Syna Bożego. Dotarcie do tego miejsca do najłatwiejszych nie należało. Brakujące parkingi i wąskie uliczki zmusiły nas do zostawienia auta dość daleko od Bazyliki. W drodze jednak spotkaliśmy przemiłego mieszkańca Nazaretu, który poprowadził nas skrótem do bazyliki przez swoją prywatną posesję.

Charakterystyczna kopuła bazyliki widoczna jest z daleka i uważa się, że wielkość jej jest nieproporcjonalna to pobliskich budynków. Dlatego też jest ona zauważana z dużej odleglości i stanowi cechę charakterystyczną miasta. Sam teren wokół niej jest bardzo ładny i zadbany, graniczący z Klasztorem Franciszkanów oraz ogrodem z wyznaczonymi alejkami spacerowymi.

Nazaret.
Tablica z polskim napisem w Nazarecie.

Pod bazyliką znadują się starożytne ruiny

Nazaret.

Z Nazaretu wyruszyliśmy w stronę Jerozolimy, w której mieliśmy spędzić trzy dni.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s