Jerozolima. Miasto narodzin trzech głównych religii świata.

Wyjątkowa atmosfera panujaca w mieście sprawiła, że miasto to skradło moje serce od pierwszej chwili pojawienia się w tutaj. Aż dziwne, że w mieście skąd wywodzą się korzenie trzech głównych religii świata: chrześcijańskiej, islamu oraz judaizmu jest tak spokojnie i przyjaźnie. Multikulturalni mieszkańcy nie tylko respektują innych mieszkańców o innym wyznaniu, ale również turystów z całego świata, którzy nie zawsze dopasowują ubiór czy też zachowanie do obowiązującej w tym miejscu kultury.

Szereg atrakcji turystycznych powiązanych przede wszystkich z historią wcześniej wymienionych religii czyni tę miejscowość wyjątkowo atrakcyjną. Jedyne, czego tutaj nie można oczekiwać to nuda. Spędziliśmy tutaj trzy dni i żaden z nas ani przez chwilę nie narzekał, że nie ma co robić.

Jerozolima

Magia Ściany Płaczu

Podobno Ściana Płaczu to pozostałości po oporowym murze otaczającym Świątynię Jerozolimską, która na dzień dzisiejszy podzielona jest na część męską oraz damską. W liczne przestrzenie z murze wciskane są niewielkie karteczki z prośbami do Bogami, w okolicy unosi się echo wypowiadanych modlitw.

Bazylika Grobu Pańskiego

Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy po przekroczeniu progu Bazyliki jest ogromny, różowy Kamień Namaszczenia.

Ponad Kamieniem Namaszczenia powieszonych zostało osiem wielkich lampionów, symbolizujących równą przynależność czterech głównych wyznań chrześcijańskich.

W Bazylice znajduje się również skała Golgoty, do której trzeba pokonać dość strome schody. Miejsce to nazywane jest Kaplicą Przybicia do krzyża. Mozaiki na ścianach dokładnie opowiadają historię tego wydarzenia. Pod niewielkim, marmurowym ołtarzem znajduję się otwór, gdzie wkładając dłoń można poczuć skałę Golgoty, a właściwie miejsce, gdzie wbity był Krzyż Jezusa.

Pierwotny Grób Pański został poważnie zniszczony w 1009r przez najazd muzułmanów, następnie w 1808 r podczas pożaru uległy zniszczeniu pozostałe oryginalne części. Na dzień dzisiejszy pozostały zaledwie dwie pierwotne skały, które starannie pokryto płytami marmurowymi w celu zabezpieczenia ich przed kolejnym zniszczeniem.

Góra Oliwna

Nieco oddalone od centrum miejsce gwarantuje nie tylko wspaniały widok na panoramę miasta, ale zawiera szereg miejsc ważnych w religii chrześcijanskiej. Między innymi Kopuła Wniebowstąpienia, Kościół Pater Noster w którym modlitwa „Ojcze nasz” przetłumaczona jest na 180 różnych języków. Zobaczyć tutaj również można Grób Najświętszej Mari Panny, Cmentarz Żydowski oraz Bazylikę Agonii.

Pater Noster.
Widok z Góry Oliwnej na panoramę miasta.

Wzgórza Świątynne: Kopuła na skale oraz Meczet Al-Aksa

Dwa miejsca bardzo ważne dla muzułmańskiej ludności miasta. Żyda na tych terenach się nie spotka. Wybudowana w 692 r Kopuła na Skale to miejsce gdzie, według wiary muzułmańskiej, Mohammed wstąpił do niebios. Tuż obok Kopuły na Skale wzniesiono meczet Al-Aksa.

Więcej zdjęć znajdziesz klikając tutaj.

Via Dolorosa czyli Droga Krzyżowa

Współczesna Droga Krzyżowa mieści się kilka metrów wyżej od tej którą kiedyś pokonał Jezus. Przejście nią wymaga nie lada poświęcenia. Znalezienie kolejnych stacji wśród wąskich, zakręconych, gwarnych ulic Starego Miasta naprawdę wymaga skupienia.

Targ Mahane Yehuda Market

Market na którym można kupić różne smakołyki i pamiątki z miasta a także posmakować miejscowej kuchni. Na zdjęciu liczne rodzaje chałwy.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s