Via Dolorosa. Droga Krzyżowa.

Via Dolorosa to jedna z najbardziej znanych ulic Starego Miasta Jerozolimy. Droga Bólu, bo takie ma to znaczenie, to nic innego jak trasa którą pokonał Jezus niosąc krzyż. Ze względu na zabudowanie miasta trasa ta nieznacznie się różni od tej oryginalnej i w niejaki sposób jest trasą symboliczną.

Będą w Jerozolimie nie ma znaczenia jakie ma się pochodzenie czy wyznanie religijne- Via Dolorosa to droga jaką każdy pielgrzym czy turysta koniecznie musi zobaczyć i przejść.

Trasa startuje tuż obok głównej bramy starego miasta, w muzułmańskiej szkole. Znalezienie kolejnych punktów, czy też stacji Via Dolorosa nie jest do końca łatwe. Bogata sieć wąskich uliczek i budynków, gwar na ulicy i targu który się mija może łatwo wytrącić ze skupienia. Na terenie miasta znajduje się kolejno dziewięć stacji. Wydarzenia od stacji X miają miejsce wewnątrz Bazyliki Grobu Pańskiego.

Via Dolorosa prowadzi przez różne wyznaniowo dzielnice Starego Miasta. Z wrogością wsród ludzi spotkać się nie można. Bardziej z obojętnością na jej znaczenie.

Trzecia stacja zawiera polski akcent- polska tablica z napisem została ufundowana przez Armię gen. Andersa w 1947 r.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s