Jesteś pacjentem a nie znasz norweskiego- masz prawo do obecności tłumacza!

Wiele osób mówiących podstawowym językiem norweskim ma potrzebę obecności tłumacza podczas wizyty lekarskiej. Najważniejsze jest, aby informację o swoim zdrowiu otrzymać w zrozumiałym dla siebie języku. Więc jeśli zdarzy się taka sytuacja, że jesteśmy u lekarza lub w szpitalu, warto wiedzieć, że przysługuje nam do tego prawo.

Rachunkiem za tłumacza obciąża się placówkę zdrowia.

Jak uzyskać tłumacza podczas wizyty lekarskiej?

Przed planowaną wizytą lekarską należy poinformować daną placówkę zdrowia, że ma się potrzebę obecności tłumacza podczas wizyty. Mimo tego, iż potrafimy się komunikować po norwesku, fachowego słownictwa medycznego możemy nie zrozumieć co może doprowadzić do fatalnych konsekwencji. Dlatego też każda osoba mówiąca w innym języku ma prawo do obecności tłumacza. Jeśli mimo wszystko było się podczas pierwszej wizyty samemu i ma się wrażenie, że nie wszystko się zrozumiało- nic straconego. Wystarczy poinformować daną osobę z którą się rozmawia o potrzebie tłumacza.

Dzieci nie należy używać jako tłumaczy! Również inne osoby nie posiadające kwalifikacji tłumacza przysięgłego nie powinno się wykorzystywać.

Tłumacz przysięgły ma obowiązek utrzymania tajemnicy zawodowej. Pacjent mówiąc ma się zwracać bezpośrednio do personelu medycznego, a nie do tłumacza.

Mając zamówioną wizytę lekarską razem z tłumaczem należy pojawić się o czasie. Za spóźnienie czy nie pojawienie się na umówioną wizytę rachunkiem za tłumacza obciąża się pacjenta.

Jeśli pacjentowi odmówi się możliwości obecności tłumacza, pacjent ma prawo do złożenia skargi do Rzecznika Praw Pacjenta (Pasient- og brukerombudet).

W sytuacji, gdy pacjent nie jest zadowolony z tłumacza, przysługuje mu prawo do złożenia skargi w placówce, gdzie jest pacjentem.

Więcej informacji na ten temat https://www.helsenorge.no/rettigheter/rett-til-tolk

Informacja na temat jak najlepiej wykorzystać wizytę z obecnością tłumacza https://www.helsedirektoratet.no/brosjyrer/pasient-og-tolk wystarczy kliknąć na „polsk”.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s