Egzaminy językowe z norweskiego.

Egzamin językowy z norweskiego, czyli Norskprøve, ocenia poziom znajomości języka obcego według wymogów Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework).

Certfikat językowy ocenia znajomość językową na poziome A1-A2, A2-B1, B1-B2, zarówno w mowie (muntlig del) jak i w piśmie (skriftlig del). Część pisemna egzaminu składa się z czterech części: czytania ze zrozumieniem, słuchania, pisania opowiadania oraz mówienia.

Wcześniej egzamin językowy nazywany był Norskprøve 2 (poziom A2), Norskprøve 3 (poziom B1) oraz Bergenstest (poziom B2/C1).

Na dzień dzisiejszy Bergenstest ciągle istnieje i często jest wymagany od pracowników służby zdrowia kiedy składa się dokumenty o pracę. Jeśli jednak osoba składająca podanie o pracę nie ma certyfikatu językowego a mówi biegle po norwesku, może tak czy inaczej zostać zatrudniona na dane stanowisko.

Sytuacja z wymogiem Bergenstest jest inna w momencie składania dokumentów na studia czy specjalizację. Przepisy w ostatnim czasie niestety się zmieniły i należy przedstawić nie tylko certyfikat z części pisemnej Bergenstest tak jak to było dotychczas, ale równiej certfikat z części ustnej.

Jest również egzamin jezykowy na poziomie C1, tak zwany poziom akademicki. Przebieg egzaminu jest taki sam jak na niższych poziomach.

Norskprøve- kiedy i jak zapisać się na egzamin

Egzaminy odbywają się zazwyczaj cztery razy w roku: latem, jesienią, zimą i wiosną. Bardzo ważne jest, żeby zapisać sie na egzamin w wyznaczonym do tego terminie. Tylko w danych dniach zapisu link do rejestracji jest aktywny. Zapisanie sie na egzamin zobowiązuje do pojawienia sie na egzaminie. Jeśli z jakiś okoliczności nie podejdzie się do egzaminu, pieniądze i szansa przepadają. Podczas rejestracji ważne jest podanie aktualnego adresu. W razie jego zmiany koniecznie trzeba poinformować odpowiedzialne za przeprowadzenie egzaminu władze.

Cena

Cena za egzamin różni się nieco, w zależności od miejsca przeprowadzenia egzaminu. Mieści się w granicy 300-2200 NOK. Dokładna cena pojawia się w momencie rejestracji na egzamin. O dokładną informację na temat kosztów egzaminu można się zwrócić bezpośrednio do odpowiedzialnego ośrodka egzaminacyjnego w komunie, w której się mieszka.

Więcej informacji na temat egzaminu, terminów oraz materiałów próbnych na stronie https://www.kompetansenorge.no/prover/norskprove/ove-til-proven/

Informacje o egzaminie Bergenstest https://www.folkeuniversitetet.no/Artikler/Spraaktester/Test-i-norsk-hoeyere-nivaa-Bergenstesten

Reklama

7 myśli na temat “Egzaminy językowe z norweskiego.

 1. A tak zupełnie z ciekawości, bo nie mam pojęcia o norweskim, ale czytałem, że ma dwa warianty; nyorsk i bokmal. I taki egzamin jest z obu wariantów?

  Polubienie

    1. Dzieci w szkołach uczą się nynorsk, w tv programy są podzielone- często zmienia się dialekt dla równowagi. Tutaj jest sporo dialektów, zależnych od pochodzenia geograficznego. W okolicach Oslo mówi się bokmål. Moim ulubionym dialektem jest dialekt z północy kraju😊

     Polubione przez 1 osoba

     1. W ogóle to fascynujący kraj. Już pomijam przyrodę. Nie jest to jakiś ludny przecież kraj, ale wysłał w świat niesamowitych ludzi; Amundsen, Nansen, no i mój wielki idol Heyerdahl. Może kiedyś ziszczę marzenie i odwiedzę muzeum Kon-Tiki w Larviku.

      Polubienie

       1. Tylko zaplanować i jechać 🙂 Ale rzeczywiście, może zacznę mierzyć się z tym wyzwaniem 🙂 Na szczęście to samym południu, nie trzeba jechać na Nordkapp 🙂

        Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s