Specjalizacja z pielęgniarstwa operacyjnego.

By móc uzyskać stanowisko pielęgniarki operacyjnej w Norwegi wymagana jest specjalizacja.

Jak uzyskać tytuł specjalisty w pielęgniarstwie operacyjnym?

Specjalizacja z pielęgniarstwa operacyjnego trwa 1,5 roku (po jej zakończeniu otrzymuje się tytuł specjalisty w pielęgniarstwie operacyjnym oraz przyznawane jest 90 punktów ECTS) lub dwa lata (wtedy ma się tytuł magistra w pielęgniarstwie operacyjnym, uzyskuje się 120 punktów ECTS). Po uzyskaniu specjalizacji otrzymuje się wynagrodzenie z tytułu specjalisty. Niektóre szpitale mają dodatkowo wynagrodzenie z tytułu magistra, którego wartość jest bardzo różna. Rocznie można otrzymać minimum 20 000 NOK.

Uczelnie mają bardzo podobne wymogi jeśli chodzi o składanie dokumentów. Praktycznie wszędzie wymagany jest licencjat z pielęgniarstwa wraz z norweską autoryzacją zawodu oraz dwuletnie doświadczanie na stanowisku pielęgniarki. Wiele uczelni wymaga minimalną ocenę z ukończenia studiów C ( odpowiadająca polskiej czwórce).

Studenci z krajów UE muszą dodatkowo załączyć wynik z języka angielskiego ze świadectwa maturalnego lub ze studiów oraz zaświadczenie o uzyskaniu znajomości języka norweskiego na poziomie B2/C1, czyli Bergenstest o którym pisałam już wcześniej.

Wymagany jest również atest o niekaralności, który bez problemu uzyskuje się u Policji.

Lista edukujących uczelni w pielegniarstwie operacyjnym znajduje się w poniższym linku: https://www.nsf.no/sites/default/files/inline-images/vbft4pwi63Dyi8fk1bfzX61pIsebyWqIahOVFZBU264qlO5y9n.pdf

Jak wyglądają studia?

Studia podzielone są na trzy semestry przy specjalizacji, lub cztery semestry jeśli wybrało się kierunek magisterski. Składają się one z części dydaktycznej odbywającej się na uczelni (zarówno teoretycznej jak i niewielkiej części praktycznej), oraz praktyki na różnych oddziałach operacyjnych. W każdym semestrze są egzaminy, na koniec specjalizacji pisze się pracę pisemną na określony temat, którą prezentuje się przed studentami z roku oraz przed wykładowcami.

Po uzyskaniu zaliczenia z teori oraz praktyk, po trzech semestrach można zacząć pracę na bloku operacyjnym lub w innym miejscu gdzie wymagany jest tutuł specjalisty w pielęgniarstwie operacyjnym.

Więcej informacji na temat pielęgniarstwa operacyjnego można znaleźć na stronie Związków Zawodowych klikając na poniższy link:

https://www.nsf.no/fg/operasjonssykepleiere/fag-utdanning-og-forskning-0

Czy można uzyskać akceptację specjalizacji w pielęgniarstwie operacyjnym uzyskanej w Polsce?

Wiele osób wysyła do mnie zapytanie, czy jest możliwe uzyskanie nostryfikcji specjalizacji z Polski. Otóż sprawa wygląda tak, że Związki Zawodowe rozpatrują każde podanie o akceptację specjalizacji z zzagranicy indywidualnie. Droga do tego podobno jest długa i kręta, ale słyszałam o tym, że komuś udało się uzyskać akceptację.

Stypendium w trakcie studiów czyli tzw.: „utdanningsstilling”

Duże zapotrzebowanie na pielęgniarki operacyjne uruchomiło tzw. system stypendialny żeby uzyskać więcej osób na specjalizację w tym kierunku. Stypendium polega na tym, że podpisuje się kontrakt ze szpitalem gwarantującym wynagrodzenie w trakcie studiów w zamian za podpisanie umowy, że po zakończonym studiach przepracuje się minimum 2,5 roku na całym etacie na stanowisku specjalisty w danej dziedzinie. Wynagrodzenie jest różne w zależności od szpitala oraz doświadczenia, jednak gwarantuje one uzyskanie minimalnego wynagrodzenia pielęgniarskiego. Oprócz tego w trakcie studiów ma się urlop, jest się zatrudnionym na etacie co liczy się do emerytury itd, lata na studiach liczone są do lat zatrudnienia. Po ukończeniu studiów zaczyna się pracować na oddziale otrzymując gwarantowaną, najniższą pensję z tutułu specjalisty, zależną od przepracowanych lat.

Na dzień dzisiejszy wiele szpitali oferuje takie stypendium i jest to bardzo korzystne rozwiązanie (sama takie stypendium otrzymałam).

Reklama

2 myśli na temat “Specjalizacja z pielęgniarstwa operacyjnego.

 1. Dzień dobry,
  Na wstępie serdecznie Pani gratuluję samozaparcia i sukcesu!
  Miałbym kilka pytań, mógłbym prosić o wiadomość na e-maila?
  Pozdrawiam
  Dawid

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s